Blíží se nám vánoční svátky. Vánoce jsou pro mě časem zklidnění, zastavení se. Časem, který trávím s lidmi, které mám ráda. Jsou pro mě také o soucitu, o pomoci, ale i o dělání radosti. Já bych ráda letos na Vánoce pomohla a udělala radost Lauře, Richardovi i všem kočičkám, o které se starají ve svém spolku Šklíba, kde pomáhají opuštěným, nemocným nebo nechtěným kočkám.

Ty si ve Šklíbě projdou veterinárním kolečkem a až je vše v pořádku, kočičky jsou po kastraci, tak jim Laura hledá nový domov plný lásky. Ve Šklíbě také odchytávají toulavé kočky, které nikoho nejsou, jen se množí, neznají teplý pelíšek, neznají pohlazení, potravu si musejí obstarávat sami, jsou často nemocní a většinou umírají v bolestech z nemoci či nějaké nehody.
A právě ve Šklíbě se umějí postarat i o takové divoké kočky, které se vykastrují a potom si mohou žít volně na pozemku u domu, ale zároveň mít teplou boudičku na spaní, jídlo k dispozici a když je zdravotní problém, tak i kvalitní veterinární péči. Přesně takovéto dvě plašanky jsem k Lauře do Šklíby dovezla i já z našeho sídliště…Nyní se starají o 43 plašanek!
Ve Šklíbě taky najdou své doma i kočičky, které jsou neadoptovatelné. To znamená, že jsou hodně staré, nemocné nebo zkrátka už nevěří lidem. Takovýmto kočičkám můžete pomoci jejich virtuální adopcí. Vyberete si „svého“ chlupáče, kterého chcete podporovat a každý měsíc pošlete příspěvek 300 Kč na krmení. Vy naopak dostanete každý měsíc report s fotkami přímo pro Vás, jak se „Vašemu“ chlupáčovi vede. Já mám takto virtuálně adoptovanou kočičku Leontýnku, která je poloplašanka, takže mi ji na fotkách zastupuje kocourek Iorek Byrnison.

Kočičky se v tomto spolku mají opravdu jako v ráji. Nejsou nikde zavřené v klecích, jako je to standardem v útulkách, ale žijí s Laurou a Richardem doma. Spí na sedačce, s nimi v posteli, pijí vodu z kohoutku, sedí na židlích, zkrátka to vypadá tak, jako v každé kočičí domácnosti. Jen s tím rozdílem, že tady je koček opravdu hodně! 🙂 Mají k dispozici i zasíťovanou terasu, aby se kočičky, které kvůli zdravotnímu stavu nemohou chodit ven, mohly nadýchat čerstvého vzduchu.

Víte, proč jsem se rozhodla podpořit zrovna tenhle spolek? I když je až v Javorníku okres Jeseník a vlastně to nemá nic společného s dětským studiem? Protože Laura s Richardem to dělají srdcem a to máme společné. Chci podpořit něco, co já dělat nemůžu a vlastně ani nechci, ale co skutečně obdivuju, protože starat se o takové množství koček, organizovat odchyty, jezdit s kočkami na veterinu, podávat jim léky, hledat nové domovy, prožívat všechen ten stres musí být fakt náročné. To chce opravdu velké srdce a odhodlání. Navís spolek Šklíba je nezisková organizace.

Takže jsem se rozhodla u nás v Jáje zorganizovat charitativní sbírku na podporu této neziskovky. Jak tedy můžete pomoci i vy? Máte doma něco nového, hezkého, co se dá darovat jako vánoční dárek, ale Vás zkrátka nenapadá nikdo, koho by to potěšilo? Mohou to být knihy, nová kosmetika, dekorativní předměty, čaje, svíčky, bižuterie nebo cokoli jiného, ale opravdu v dárkové kvalitě, takže prosím obnošená trička a vázu po babičce NE! Nebo jste kreativní nadšenec a něco vyrábíte? Já třeba vyrábím náramky z minerálních korálků se záměrem pro ženy i muže a korálkové ozdoby na stromeček. Takové věci nám můžete darovat. Můžete je přinést kdykoli k nám do Jáji, Kladenská 19, pozor vchod z vnitrobloku. Můžete také přinést věci pro kočičky jako jsou kvalitní granule, konzervy s velkým podílem masa, kapsičky, pamlsky, hračky nebo pelíšky.

Vše vyvrcholí 3.12. kdy si k nám můžete přijít v čase 10-13 hodin, za dobrovolný poplatek pořídit originální vánoční dárky a jako přidanou hodnotu podpoříte skvělou věc, uděláte dobrý skutek a také pomůžete planetě, protože takovýto nákup je daleko ekologičtější. Veškerý výdělek jde na podporu kočiček ve Šklíbě. Na místě budou k dispozici ke koupi i kalendáře s kočičkami ze Šklíby a také jejich fotky i s příběhy.

Tak co, pomůžete mi udělat radost? Já se na tuhle akci moc těším a úplně nejvíc se těším na to, až tým z Jáji poveze do Šklíby všechny ty skvělé věci pro kočky a hezkou finanční částku, která pomůže pokrýt alespoň část nákladů a i opuštěné kočky, které si toho už hodně vytrpěly budou mít pěkné Vánoce.

Více informací o spolku najdete na webových stránkách: ttps://www.spolekskliba.com/